התמחות

פסיכותרפיסטית המתמחה בתחום הרגשי-גופני עם דגש על ראייה הוליסטית מערכתית כבר קרוב לשני עשורים. לאורך השנים עבדתי במערכת הרווחה, בבתי ספר וב-15 השנה האחרונות אני מנהלת קליניקה פרטית בישוב ניל"י שבמרכז הארץ. קרא/י עוד

"להגיע לאני האמיתי שלי"

אבחון כירולוגי פסיכודיאגנוסטי

במה מדובר? את האבחון הכירולוגי (מוכר גם כאבחון ביומטרי) פיתח ד"ר ארנולד הולצמן ובבסיסו נמצאת ההבנה שפוטנציאל=צורך. האבחון מאפשר לזהות את הפוטנציאלים השונים איתם הגיע האדם לעולם, את הגנטיקה שלו וזהותו הגרעינית לרבות מערך הכוחות הרגשי שלו.

מרגע לידתו, חוויותיו של התינוק מסביבתו משפיעות עליו ומתבטאות בידיו – בצורה (מורפולוגיה) ובתבניות העור (דרמטוגליפים). האבחון מאפשר לזהות את החסימות בחייו של אדם, את החוויות שהשפיעו עליו עוד בטרם התפתח המודע, ולבחון כיצד הן מניעות אותו לפעול בעולם וחוסמות את דרכו למימוש עצמי.

אחד היתרונות המרכזיים באבחון כירולוגי טמון בכך שהמאובחן אינו צריך לספר על עצמו למאבחן כלל. את המידע המאבחן מקבל מהפרמטרים הביולוגיים המופיעים על כף היד. כל מרכיב ביד משפיע ומושפע ממרכיב אחר ויחד ניתן לראות את התמונה הגדולה – זו המספרת את סיפורו של האדם מלידתו ועד ההווה.

איך זה עובד? הליך האבחון מורכב משתי פגישות והאבחון החד-פעמי, מוקלט ונשאר בידי המאובחן.

עבור מי מיועד האבחון? לאנשים שמחפשים כיוון בחיים: בזוגיות, קריירה, משפחה. עבור מי שנמצאים בצומת בחיים, במשבר עמוק או מחפשים שינוי. האבחון הוא כלי מצוין גם עבור מטפלים כיוון שהוא מאפשר לקבל רקע על המטופל תוך זמן קצר.

פסיכותרפיה גופנית הוליסטית

במה מדובר? פסיכותרפיה גופנית היא שיטת טיפול הרואה את האדם כשלם שמורכב מארבע אינטליגנציות ראשיות: גוף, רגש, חשיבה וחושים (לפי תיאוריית האינטילגנציות המרובות של האוורד גרדנר). השיטה רואה בתיאום ביניהן והשילוב שלהן כמרכיבים המאפשרים לאדם לממש את הפוטנציאל המולד שלו.

כל סיטואציה כל חוויה שאנו עוברים במהלך חיינו נרשמת בגוף. אנו חווים את העולם באמצעות החושים, אך מה קורה כאשר החושים שלנו נמצאים ביתר-פעילות או בתת-פעילות? כיצד חוויה כזו כלולה להשפיע על התנהלותו של אדם?

בחדר הטיפולים ננסה להבין את החווייה האינדיבידואלית של אדם באמצעות כלים של פסיכולוגיה קונבנציונלית כמו שיח ושיקוף וכלים גופניים הבוחנים את המערכות השונות כמו קואורדינציה, מוטוריקה (עדינה וגסה), יציבה, נשימה וכן אבחון חושי, טיפול במגע, ריברסינג (נשימה מעגלית), דמיון מודרך ועוד.

איך זה עובד? כל טיפול מתחיל במפגש ראשוני (עבור קטינים המפגש הראשוני עם ההורים וכולל הכנת תוכנית טיפולית) וממשיך בסדרת מפגשים בהתאם לצורך המטופל.

הדרכת הורים

במה מדובר? ראייה מערכתית של טיפול בילדים ומתבגרים שמה את הילד במרכז, לוקחת בחשבון את כל המעגלים הסובבים אותם ורותמת לטיפול את המבוגרים בחייהם. הדרכת הורים מטרתה ללמד את ההורים לראות את הילד, לזהות את הקשיים שלו, להבין את צרכיו וליישם את הכלים של חדר הטיפולים מחוצה לו – בליווי צמוד של המטפל.

הורה, מלשון להורות – תפקידו ללמד ולהנחות את הילד ולתווך לו את העולם, הוא משמש דמות לחיקוי. בחדר הטיפולים ילדים רוכשים שפה חדשה וכלים להתמודדות עם הקשיים שלהם. אולם המפגש הטיפולי אורכו כ-50 דקות, אבל בשאר הימים והשעות, בבית הספר או בבית, הילדים נתקלים בקשיים – קשיי קשב וריכוז, התקפי זעם, התקפי חרדה, חרדה חברתית ועוד. כאן נכנסים לתמונה הכלים שההורה רוכש בסיוע של המטפל.

איך זה עובד? ההורים מגיעים להדרכה קבועה במקביל לטיפול בילד. בחדר הטיפולים נעלה את הקשיים של ההורים, נציע דרכי טיפול והטמעת הכלים ונייצר מקום לשינוי מטיב בבית כיחידים וכמשפחה.

במקביל יתקיים מפגש של כלל הצוות החינוכי והרגשי של הילד – מחנכת, יועצת, פסיכולוג וכו' – עם ההורים במטרה לבנות תוכנית מותאמת לילד. על מנת לאפשר לו ליצור שינוי שגם יתרום להעלאת הדימוי העצמי וייצר משוב חיובי של הצלחה.

ריברסינג – לידה מחדש

במה מדובר? ריברסינג הוא תהליך של נשימה מעגלית המאפשרת להתחבר לתת-מודע ולהגיע למקומות עמוקים בנפש על מנת לשחרר טראומות, חוויות ילדות וחוויות שהדחקנו לאורך חיינו. בכל סשן קורה משהו, גם אם הוא לא דרמטי או עוצמתי במיוחד.

כל חוויה שאנו חווים במהלך חיינו נרשמת בגופנו, ולעיתים יוצרת חסימה אנרגטית שמודעות או הבנה שכלתנית לא מאפשרת לשחרר. ריברסינג הוא תהליך עוקף שמאפשר לגעת במקומות העמוקים שלנו, להתחבר לגוף, להרגיע את המחשבה ולהתנקות.

רובנו נושמים נשימה רדודה, נשימה הישרדותית. עם השנים אנו מאבדים מקיבולת הריאות שלנו בשל חוויות החיים. אנחנו נושמים רדוד בעיקר כדי לא להרגיש. הנשימה חשובה לפעילות השרירים, לחילוף החומרים, לבניית התאים ולתחושת החיוניות. היא עוזרת להתמודד עם כאב, מחברת לקלילות והנאה ומאפשרת מיקוד וריכוז.

איך זה עובד? ריברסינג יכול להיות חלק מתהליך טיפולי שלם או סשן חד/רב פעמי. בתהליך שמחזיר לגוף את האנרגיה והחיוניות הטבעית נלמד לנשום נשימה מעגלית. המטפל מלווה ועוזר להרפות ולשחרר באמצעות מגע, שיח, דמיון מודרך ועוד.


ויקי הצילה אותי מעצמי, בדרכה המיוחדת, ידעה לגעת במקומות הכי כואבים ועם זאת נתנה לי את כל הכלים לרפא את הפצעים. היא לימדה אותי לא לפחד מהפחד, היא לימדה אותי איך לקום אחרי שנופלים ובעיקר היא לימדה אותי לקבל את עצמי. זכינו ברגע שהיא נכנסה לחיינו.

לירון שטיבל


%d בלוגרים אהבו את זה: